Oficiálna web stránka basketbalového klubu BK Považská Bystrica

Basketbal Považská Bystrica

fb
baner
ŤAŽKÉ ZAČIATKY VO FANTASTICKÝCH PODMIENKACH
pridané 3.2.2021

Ďalším hráčom, ktrého sme vyspovedali je Rastislav Šipkovský. Rasťo (2001) k nám prišiel zo Serede v roku 2016 a strávil v našom klube 3 sezóny, počas ktorých nastupoval za družstvá Kadetov a Juniorov. V roku 2019 potom od nás zamieril do basketbalovej akadémie Get Better Academy v Prahe. Pôsobenie v tejto akadémii mu pomohlo získať angažmán na americkej University of Hartford v tíme Hawks. Ako prvák to má v tíme veľmi ťažké ale veríme, že v budúcnosti sa Rasťo výrazne presadí a neskôr sa aj posunie k profesionálnemu angažmánu. Položili sme mu niekoľko otázok, aby nám priblížil svoje prvé dojmy pri plnení si svojho basketbalového sna.

Rasťo, kedy si odletel do USA v tejto ťažkej dobe? Aký bol tvoj program v prvých dňoch po prílete?

 -  Do USA som priletel koncom augusta. Po príchode som musel ísť na 14 dní do karantény a následne som sa nasťahoval na náš školský campus. Trénovať sme začali až mesiac a pol po mojom príchode kvôli COVID opatreniam. Prvý mesiac sme trénovali v maskách, iba 1 na 0. Každý sme mali vyhradený vlastný čas na vstup do haly. Priebežne sme boli a aj sme testovaní asi 5x do týždňa. Zatiaľ sme v našom tíme covid nemali, čo je malým zázrakom pretože každý tím v našej konferencii ho už v tíme mal.

Čo nasledovalo potom? Prezraď nám aj niečo o vašej súťaži.

 - Tímové tréningy bez masiek nám začali v novembri. Súťaž je tento rok veľmi vyrovnaná a je vidieť dôsledok COVID-u na celú ligu. Jedna z vecí, ktorá ovplyvnila aj mňa je, že sme mali oproti normálnemu bežnému roku oveľa menej času na tímové tréningy a učenie celého herného systému. Tým pádom všetci freshmani (prváci) máme veľmi limitovanú minutáž a hrajú viac menej hráči, ktorí sú na škole 3-4 roky. To je ale na druhej strane v Amerike celkom bežné. Mladí hráči si musia na svoju šancu počkať. Úroveň ligy je vysoká. Tento rok sme hrali aj pár mimo konferenčných zápasov, najpamätnejší bol s momentálne tretím najlepším tímom v celej Americkej NCAA, s tímom Villanova Wildcats. Momentálne sme tretí v našej konferencii a myslím si, že máme veľké šance dostať sa do finálneho turnaja March Madness. Ak by sa to podarilo bolo by to po prvýkrát v histórii školy, čo iba potvrdzuje, že tento rok máme veľmi dobrý tím. Divákov v hale nemáme, cez zápas je v hale iba zopár ľudí (novinári, fotografovia, predstavitelia školy,..).

Darí sa tebe osobne adaptovať sa na americký štýl trénovania?

 - Mne sa zatiaľ darí dobre. Snažím sa prispôsobiť svoju hru americkému štýlu. Je to veľmi rozdielne s tým na čo som bol zvyknutý. Lopta nelieta z ruky ako v Európe a hráči sa snažia zobrať viac zodpovednosť sami na seba. Musím iba čakať na svoju šancu a potom ju využiť. Stále som iba prvák takže mám ešte veľa času. Tréningy sú dlhé, niekedy trvajú aj 4 hodiny. Do tréningu samozrejme počítam aj scouting, videá či posilňovňu ktorú máme pred každým tréningom.

Môžeš nám opísať aké máte ako vysokoškolský tím podmienky na svoje basketbalové napredovanie?

 - Podmienky na život a trénovanie sú zrejme najväčším rozdielom. Úprimne, nič mi tu nechýba. Naša hala má kapacitu zhruba 5 tisíc fanúšikov. Za halou máme dve veľké posilňovne. V šatni máme kryokomoru, kyslíkovú komoru a taktiež rôzne prístroje či už na masáže alebo strečing, Máme taktiež fyzioterapeutov ktorí sú tu pre nás kedykoľvek. Dokonca máme aj privátne lietadlo ktoré využívame na niektoré vzdialenejšie zápasy. Je to naozaj neskutočný pocit prísť z našich podmienok sem.

Máš vybratý študijný program, ktorému sa budeš venovať? 

 - Zatiaľ nemám vybrané presne, ale pravdepodobne Business Analytics. Na výber mám ešte zhruba rok. Chcem spojiť prácu s počítačmi a matematiku. Vybral som si business pretože naša škola má jeden z poprednejších business programov v Amerike. Korona nás ovplyvňuje v tom že väčšina hodín je online. Naša škola kladie veľký dôraz na opatrenia spojené s covidom, za čo som rád pretože COVID by sme určite nemali podcenovať.

 

Na záver rozhovoru pripájame ešte videorozhovor, ktorý s Rasťom robili v rámci univerzity Hartford. Nájdete ho na tomto linku: 

https://www.youtube.com/watch?fbclid=IwAR1Hx7dcjVRTT4dw_LBou4o49mpq-8Al6rR3rra73aUTknNMdpdQGnJyNAo&v=ZbJqzzK_d2A&feature=youtu.be

 

 

 

 


image
image
4.10.
U17 Pov. Bystrica - ŠKP BBC B. Bystrica
61:58
3.10.
WU12 Bascats Orava - Pov. Bystrica
66:15
3.10.
WU12 Bascats Orava - Pov. Bystrica
60:10
3.10.
U14 AS Trenčín - Pov. Bystrica
25:53
27.9.
U12 Prievidza - Pov. Bystrica
81:38
26.9.
U19 Slávia Trnava - Pov. Bystrica
84:55
26.9.
U12 Žilina - Pov. Bystrica
72:35
26.9.
U12 Žiar nad Hronom - Pov. Bystrica
65:30
26.9.
U12 Žilina - Pov. Bystrica
81:23
25.9.
U19 Pov. Bystrica - Slávia Trnava
56:70
image
spodok odkaz odkaz odkaz odkaz odkaz odkaz
INVERSE | enjoy in peace